Linux Call Station - 904M-S0 Android 7-inch Customizable Indoor Monitor – DNAKE Detail:
1. User interface can be customized and programmed as needed.
2. The 7-inch touch screen offers clear audio and video communication with outdoor panel and room-to-room communication.
3. The monitor can build video and audio communication with any IP device that supports standard SIP 2.0 protocol, such as VoIP phone or SIP softphone, etc.
4. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor, etc., can be connected to keep the tenants alert to home security.
5. Any APP can be downloaded and used on the indoor monitor to cater to user needs.
6. When it integrates with the elevator control system, the user can summon the elevator easily on indoor monitor.
7. Up to 8 IP cameras can be connected to indoor unit to realize real-time monitoring in the surrounding environment, such as the garden or parking lot, to keep your home safe and secure.
8. All in-home automation devices can be easily managed and controlled by indoor monitor or smartphone, etc.
9. Residents can talk to and see the visitors before granting or denying access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
10. It can be powered by PoE or external power source.
2. The 7-inch touch screen offers clear audio and video communication with outdoor panel and room-to-room communication.
3. The monitor can build video and audio communication with any IP device that supports standard SIP 2.0 protocol, such as VoIP phone or SIP softphone, etc.
4. Max. 8 alarm zones, such as fire detector, smoke detector, or window sensor, etc., can be connected to keep the tenants alert to home security.
5. Any APP can be downloaded and used on the indoor monitor to cater to user needs.
6. When it integrates with the elevator control system, the user can summon the elevator easily on indoor monitor.
7. Up to 8 IP cameras can be connected to indoor unit to realize real-time monitoring in the surrounding environment, such as the garden or parking lot, to keep your home safe and secure.
8. All in-home automation devices can be easily managed and controlled by indoor monitor or smartphone, etc.
9. Residents can talk to and see the visitors before granting or denying access as well as call the neighbors using the indoor monitor.
10. It can be powered by PoE or external power source.
Specifications
| Physical Property | |
| System | Android 6.0.1 |
| CPU | Octal core 1.5GHz Cortex-A53 |
| Memory | DDR3 1GB |
| Flash | 4GB |
| Display | 7" TFT LCD, 1024x600 |
| Button | Piezoelectric/Touch(optional) Button |
| Power | DC12V/POE |
| Standby power | 3W |
| Rated Power | 10W |
| TF Card &USB Support | No |
| WIFI & Bluetooth | Optional |
| Temperature | -10℃ - +55℃ |
| Humidity | 20%-85% |
| Audio & Video | |
| Audio Codec | G.711/G.729 |
| Video Codec | H.264 |
| Screen | Capacitive, Touch Screen |
| Camera | Yes(Optional), 0.3M Pixels |
| Network | |
| Ethernet | 10M/100Mbps, RJ-45 |
| Protocol | SIP,TCP/IP, RTSP |
| Features | |
| IP Camera Support | 8-way Cameras |
| Door Bell Input | Yes |
| Record | Picture/Audio/Video |
| AEC/AGC | Yes |
| Home Automation | Yes(RS485) |
| Alarm | Yes(8 Zones) |
-
Datasheet 904M-S0.pdfDownload
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Sticking to the principle of "Super High-quality, Satisfactory service" ,We are striving to generally be a very good business partner of you for Linux Call Station - 904M-S0 Android 7-inch Customizable Indoor Monitor – DNAKE, The product will supply to all over the world, such as: Stuttgart , Georgia , India , Our products are sold to the Middle East, Southeast Asia, Africa, Europe, America and other regions, and are favorably appraised by clients. To benefit from our strong OEM/ODM capabilities and considerate services, please contact us today. We will sincerely create and share success with all clients.








